Wielkanocne symbole przy świątecznym stole

Odkryj na nowo znaczenie wielkanocnych symboli. Znajdź w nich inspiracje do tworzenia historii, którymi podzielisz się z bliskimi przy świątecznym stole. A może niektóre z refleksji przydadzą Ci się również po Świętach?

Jajka to symbol nowego życia i jego triumfu nad śmiercią. Stara mądrość uczy, że „dziś jest pierwszy dzień życia, które jest jeszcze przed Tobą”. Pomyśl, co nowego możesz w nie wnieść, by sprawiało Ci więcej radości. Ważniejsze od tego, skąd przyszedłeś, jest to, dokąd zmierzasz. Jak Ty możesz narodzić się na nowo i jaką chcesz pójść drogą, by zyskać to, czego pragniesz? Obdarz pisanki kolorami, które do domu wniosą radość i dzieląc się jajkiem z bliskimi, życz im wszystkiego, co najlepsze. I odpuść im winy, jeśli chcesz, by i Tobie odpuszczono, bo urazy czynią więcej szkody tym, którzy je w sobie noszą, niż ich sprawcom. Staropolskim obyczajem, Świąt życz wszystkim kolorowych i wesołych, z jajem.

Zajączek wielkanocny przynosi nam radość budzącego się wiosną życia i symbolizuje płodność, a w Wielką Niedzielę obdarowuje też prezentami. Niech również Tobie zawsze towarzyszy radość tworzenia i obdarowywania, bo to w życiu dostajesz, co innym dajesz.

Baranek przypomina nam, że każde zwycięstwo wymaga ofiary. Podejmuj się wyrzeczeń z myślą, jak każde z nich przybliży Cię do przyszłych sukcesów i radości.

Chleb i wędliny to oznaki dostatku i pomyślności. Chrzan przypomina nam, by umieć przełknąć czasem gorycz, aby w pełni cieszyć się smakami życia.  „Niebo samo nie przyjdzie, trzeba je osiągnąć” – pisał Adam Mickiewicz.

Pieprz symbolizuje oczyszczenie, a sól gościnność i prostotę, chronienie potraw przed zepsuciem i dodawanie im smaku. Czym byłoby nasze życie, bez odrobiny przypraw?

Słodka babka, która urosła na drożdżach, uczy, że to, co dla nas słodkie, wymaga stałej dbałości o nasz wzrost, tak duchowy, mentalny, jak i intelektualny. Nasze życie jest tak dobre, jak my sami. „Uciekających gryzą psy, a stojących w miejscu – pożerają” – mówi polskie przysłowie, a fraszka Jana Sztaudyngera uczy, że „stabilizacja dla motylka – to szpila”.

Zielony (przez cały rok) bukszpan dodaje nam nadziei, wiklina (z koszyczka) nawiązuje do wytrwałości i zdolności odradzania się, a wielkanocna palma ma nam zapewnić ochronę. Wszystko to przypomina nam też o naturze. Dbaj o nią i ciesz się nią, ile tylko możesz, podczas świątecznych spacerów.

Życzę Ci Świąt wesołych, zdrowych i kolorowych.

Jerzy Osika

31.03.2021