Zmiany w stylu życia i zachowaniach konsumenckich kluczowe dla branży meblowej

Podtytuł jednej z lektur biznesu mówi, że „nie duzi zjadają małych, lecz szybcy opieszałych”. Największe szanse na sukces mają ci, którzy najwcześniej zauważają zmiany i najszybciej na nie reagują. Jakie zjawiska i trendy w stylu życia i w zachowaniach zakupowych konsumentów pojawiły się w wyniku pandemii i będą nam towarzyszyć również w tym roku?

Od czasu, gdy dominującą potrzebą konsumentów stało się poczucie bezpieczeństwa, więcej czasu spędzają oni w domu, co podnosi ich oczekiwania w stosunku do komfortu posiadanych mebli i innych urządzeń. Wraz z przeniesieniem posiłków do domu wzrosła rola kuchni i jej wyposażenia. Jednoczesne przebywanie w mieszkaniu większej liczby osób (które zwykle powinny być w tym czasie w pracy lub w szkole) ograniczyło przestrzeń życiową domowników. Chcąc ją odzyskać, chętniej kupują oni rozkładane meble i produkty łączące funkcje kilku urządzeń w jednym.

Prognozy Cushman&Wakefield na rok 2021 potwierdzają kontynuację hybrydowego sposobu wykonywania pracy (częściowo w biurze, częściowo w domu). Utrzyma się więc zainteresowanie meblami, które połączą biurowe funkcje z domowym dizajnem. Zyskają dostawcy mebli dbający o zdrowie klientów, zarówno fizyczne (np. dzięki ergonomii), jak i mentalne (np. w relaksującej kolorystyce).

Potrzeba kontaktu z naturą i miłego spędzania czasu na świeżym powietrzu sprzyjać będzie dostawcom mebli ogrodowych, dorównujących wygodą domowym meblom. Jeszcze chętniej, niż dotychczas, klienci będą kupowali od tych, którzy dbają o zrównoważony rozwój i są odpowiedzialni społecznie.

Wygrają sklepy, w których klienci będą robić zakupy bezpiecznie, jak też szybko, łatwo i przyjemnie. Wzrośnie rola visual merchandisingu i jakości obsługi klienta. Aż 54 proc. konsumentów, według badania SAS Institute, deklaruje, że zapłaci więcej za wyższy poziom obsługi w czasie pandemii, a 37 proc. klientów jest skłonna zrezygnować z oferty dostawcy już po pierwszym złym doświadczeniu.

Wygrają ci, którzy zainwestują w wiedzę i umiejętności sprzedawców, korzystając w czasie pandemii także ze szkoleń online.

Rosło będzie wykorzystanie nowoczesnych technologii (w tym sztucznej inteligencji) w handlu, jak i digitalizacja komunikacji marketingowej (w tym popularność aplikacji i sprzedaży przez media społecznościowe). Przyszłość należeć będzie do sprzedaży wielokanałowej, łączącej handel stacjonarny z internetowym i tymczasowym (pop-up stores, więcej informacji: www.popupforum.pl).

W szybciej zmieniającej się i trudnej do przewidzenia rzeczywistości, strategie stawiające na elastyczność i dywersyfikację działań będą miały największe szanse powodzenia zarówno w kraju, jak i na międzynarodowych rynkach. Instytut Pantone ogłosił kolorem roku 2021 zestawienie dwóch barw – szarej i żółtej. Symbolizują one odporność i nadzieję, których nam wszystkim serdecznie życzę.

Jerzy Osika, CEO Promedia, szkoleniowiec, wykładowca i doradca

Artykuł ukazał się w „Meble News”, marzec  2021

30.03.2021