Twoja recepta na korona-wyzwanie


Każde wyzwanie to test, egzamin wobec siebie i innych na to, jak sobie z nim poradzimy. Będziemy więksi od niego, czy też nas przerośnie? Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w samolocie w przypadku konieczności skorzystania z maski tlenowej, załoga radzi, by najpierw dorosły założył maskę sobie, a potem dziecku? Chcesz pomóc innym? Zacznij od siebie. Im więcej będziesz mógł, tym więcej dasz z siebie tym, którym chcesz pomóc. Co warto zrobić?

  • Twoje działania (to, co widoczne) to efekt Twoich myśli (tego, co nie widoczne), dlatego Twoje mentalne podejście do wyzwania jest tutaj decydujące. Gdzie rządzą emocje, tam rozum śpi, a pod wpływem złych emocji trudno jest podjąć dobre decyzje, dlatego najpierw opanuj strach, weź parę głębokich oddechów, by uspokoić umysł i dać mu szansę na podejmowanie przemyślanych decyzji.
  • Postaraj się realnie ocenić sytuację, nie bagatelizuj jej, ale i nie wyolbrzymiaj. Zapisz swoje przemyślenia dotyczące sytuacji, w której się znalazłeś. Pomoże Ci to sprecyzować myśli i skompletować listę wyzwań, z którymi powinieneś się zmierzyć.
  • Oddziel od siebie sprawy, na które nie masz wpływu od tych, na które masz wpływ i na tych się skoncentruj. Zapisz działania, które chcesz podjąć by podołać każdemu z wyzwań. Ustal priorytety (od 1 – najważniejsze wyzwanie, 2 – mniej ważne itd.).
  • Uwierz w siebie i zacznij działać począwszy od najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań.
  • Monitoruj realizację zadań, aktualizuj działania stosownie do zmieniającej się sytuacji, bądź konsekwentny i wytrwały, pokonuj przeszkody mówiąc sobie „dam radę”.
  • Pamiętaj, że nie jesteś sam. Przemyśl, kto może Ci pomóc i proś o pomoc. Zastanów się, komu Ty możesz dać wsparcie i udzielaj go. Działaj zgodnie z maksymą, że „razem łatwiej”.
  • Zastanów się, jakie są Twoje najmocniejsze strony i jak je możesz wykorzystać. Jeśli Twoją domeną są finanse – skoncentruj się na zadbaniu o nie, a gdy Twoim atutem są nowoczesne narzędzia informatyczne, wykorzystaj je do organizacji pracy zdalnej lub zwiększenia sprzedaży internetowej).
  • Zwróć uwagę na dobre strony sytuacji, w której się znalazłeś i wykorzystaj je. Jeśli na przykład masz teraz więcej wolnego czasu niż zwykle, to może warto go wykorzystać na to, na co Ci go zwykle brakowało, np. uporządkowanie ważnych spraw, czy ich zaplanowanie lub zdobycie wiedzy podnoszącej kwalifikacje (Twoje i Twojego zespołu).
  • Wzmacniamy to, na czym się koncentrujemy, dlatego unikaj nadmiaru negatywnych informacji i myśli. Każdego dnia zajmij umysł czymś pozytywnym i zrób coś dobrego dla siebie i innych. W domu możesz zadbać o wspólną rozrywkę. Zamiast wyjścia do kina, zaproponuj kino domowe – np. obejrzenie filmu, którego nie grają już w kinie, ale jest dostępny w internecie. W pracy wykaż się optymizmem i skup się na działaniach, które dadzą pozytywny efekt.
  • Troszcząc się o zdrowie, zwiększasz swoją odporność. Dbaj o dietę, pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, dobrze się wysypiaj, unikaj przemęczenia, zmobilizuj się do codziennych ćwiczeń fizycznych i znajdź chwilę na relaks, np. medytacje.

Wiem, że powyższe działania pomogły wielu uczestnikom prowadzonych przeze mnie szkoleń, dlatego wierzę, że pomogą i Tobie, czego Ci serdecznie życzę.

Jerzy Osika

16.03.2020